Radon Gazı

Kısaca Radon Gazı Ve İnsan Üzerindeki Etkileri :

Teknolojinin hızlı gelişmesi ile farkındalık ve duyarlılıklar günümüzde çok fazla gelişmiş sağlıkla ilgili konular çok daha detaylanmıştır. Burda ele alacağımız

kanser riskini artıran uranyumdan bozunma olan Radon gazıdır, Radon gazı hemen hemen her ortamda bulunur ve insanlar bunu bulundukları ortmalra göre az yada çok solurlar ve gaz özellikle sigara içenlerde kanser riskini 10 kata kadar çıkardığı bilimsel araştırmlarda söylenmektedir. Radon gazının özellikle yer küreden

yukarı doğru çıkmasından dolayı evlerin çatlaklarından yada yerle ev arasında olan borular vb noktalardan evlerin içine sızarak tehlike oluşturabilir bu amaçla evlerin sıkça havalandırılması tavsiye edilir.

Radon gazının radyo aktif bir gaz olmasından dolayı binaların özellikle 4 katından sonraki katlarda gazın tehlikesinin azaldığı söylenmektedir bu amaçla daha aşağıdaki evlerin sık sık havalandırılarak bu riskin azaltılabileceği söylenmektedir.

Radon gazı hemen hemen her tür nesneden belli seviyelerde bulunur örneğin sularda, toprakta yiyeceklerde belli oranlarda vardır ancak dünya sağlık örgötünün insan sağlığı için verdiği ölçek havada 10 bq/ m3 olarak belirlenmiştir. Radon gazı her hangi bir koku, renk ihtiva etmediği için çok özel Radon Gaz Ölçerler ile ölçmek mümkündür.