• BİLGİ PAYLAŞILARAK DRAMMATİK SONUÇLAR ÖNLENİR...

İzole Eldiven Kullanım Süresi Hakkında

  İzole Eldiven Kullanım Süresi Hakkında

  DİKKAT : İzole eldivenlerde Raf Ömrü Diye Bir Şey Yoktur, Lütfen İtibar Etmeyiniz.

  UNUTMAYINKİ TEST PERİYODLARI AYNI ZAMANDA YASAL SORUMLULUKTUR.  

  DİKKAT DİKKAT: Salisbury Eldiven dışındaki tüm izole eldiven markaları ya 6 ayda bir Yüksek Gerilim CE Avrupa standartı EN60903 yönergelerine veya ASTM D120 göre test edilmelidir veya kesinlikle servisten kaldırılmalıdır.

  Günümüzde İzole eldivenler için iki ayrı standart belirlenmiştir bunlarda özellikle Kuzey Amerika merkezli NFPA 70E nin tarif ettiği ve ASTM D120 olarak belirlenen standart ki bu standart kendi içinde oldukça fazla alt başlıklarda tarif edilmiştir. Diğer bir standart ise Avrupa standartıdır EN60903 : 2003 ve bu standar yine izole eldivenlerin 6 ayda bir periyodik testlerden geçmesi gerektiğini açıklamaktadır.

                                            
 

 DİKKAT : Dünyada sadece Salisbury by HONEYWELL malzemeleri periyodik testlerden geçer... Amerikan standartlarının çok çok üzerinde Teknoloji ile üretim yapar ve beklentilerin üstünde ihtiyaçlara cevap verir...


 Tüm Elektrikle Çalışan Her düzey elektrik şebekesinde Kullandıkları malzemelerin Test Süreleri NFPA 70E ve OSHA nın belirtikleri test periypodları şöyledir.

   1. İzole Eldiven Test periyodu her bir 6 ayda bir kez. (EN 60903, ASTM D120)
   2. İzole Kolluklar için test periyodu her bir 12 ayda bir kez
   3. İzole paspaslar için test periyodu her bir 12 ayda bir kez 
   4. İzole çubuklar/stankalar için test periyodu 24 ayda birdir
   5. Geçici topraklama malzemeleri için test süresi her bir 3 yılda bir kez

  NOT ve DİKKAT : Yukardaki Test Periyodlarının Amerikan ANSI standart, NFPA, OSHA standartlarında test süreleri olduğu ve bu standartların hali hazırda dünyada var olan oldukça detaylı ve yüzlerce güvenlik açığı kapatılmış Amerikan menşeli ISG malzeme olduğu düşünüldüğünde dünyanın diğer yerlerinde üretilmiş ISG malzeme test sürelerinin çok daha kısa olması kaçınılmaz olacaktır. İşletmenizde ISG Malzemeleriniz YUKARDA BELİRTİLEN TEST PERİYODLARI GEÇMİŞSE KİMYASAL ÖMÜRLERİ DOLMUŞ DEMEKTİR ve BU TÜR MALZEMELERİ KULLANMANIZ DURUMUNDA HİÇ BİR CAN GÜVENLİĞİNİZİ SAĞLAMIYACAĞI ANLAMINA GELECEKTİR ve İŞ KAZALARINDA BU SÜRE AŞIMLARI İŞ GÜVENLİK YASASI İHLALİ SAYILIR VE YASAL SORUMLULUKLARI VARDIR.. Lütfen kullanmayınız TEST ettiriniz. 

  DETAYLAR İÇİN LÜTFEN LİNKİMİZİ ZİYARET EDİNİZ...

 NOT : Diğer malzeme test süreleri için lütfen bizimle temas kurunuz.

Elektrikten Korunmak İçin Eldivenler

AcEnerSis olarak Elektrik ile çalışanların en fazla önem vermeleri gerektiği şeyin kuşkusuz elektrik izole eldivenleri olması gerektiğini Türkiyede bir çok önemli kuruluşta eğitim faliyetlerinde belirtmiş ve üzerinde durmuş bulunmaktayız bu doğrultuda aşağıdaki 3 tip eldiven kişinin korunması için gerekli ve elzem malzemelerdir.

    1. Deri Eldiven: Bu eldivenler özellikle izole eldivenleri korumak için mutlaka kullanımaldır. Bu şekilde giyilen deri eldiven izole eldivenleri yırtılmalara, çizilmelere, kesilmelere ve metal partiküllerin batmasını önleyecektir.
    2. İç Eldiven : İzole edliven içine giyilen oldukça ince ve ter almaya ve izole eldiveni giyip çıkarırken oluşan ter kaynaklı giyme çıkarma zorluklarının aşılmasına ve konfor içinde çalışmasına yardımcı olan bir eldivendir. (sağlık şartları uygun ise pudrada olabilir)

    3. İzole Kauçuk eldiven : Bu eldivenler karşılaşılan çalışma voltaj seviyesine göre sınıflandırılmış ve 6 adet sınıftan meydana gelen elektrik izolasyon eldivenleridir.

   Elektrikle çalışan birinin hiç kuşkusuz dikkate alması gerektiği en önemli konu kauçuk izole eldivendir. Eldivenler şu şartları minimum karşılaması gerekmektedir. Yüksek dielektrik mukavemetlerine, esneklik ve dayanıklılık ile birlikte fiziksel mukavemetlere. Eldivenler ASTM D120 gereklerini ve belirtiği özellik ve aynı zamanda ASTM D120/IEC903 test özelliklerinide karşılamalıdır.

 

Ancak Konumuz AcEnErsis olarak İzole Eldivenler Konusunda Oldukça Detaylı ve Kapsamlı Olan NFPA 70E ve ASTM D120, OSHA Gereklerinin İncelenmesidir.

   Dikkat : EN60903 : 2003 izole eldivenler için 6 ayda bir test şartı ortaya koyar :
   
     SALISBURY DIŞINDA TÜM ELDİVENLER:

         1. 6 Ayda bir mutlaka test edilmelidir. Test edilemeyen eldivenler kesinlikle geri dönüşüm/çöpe gönderilmelidir.
         2. 6 ayda test edilmeyenler eldivenler geri dönüşüme gönderilmeli ve kesinlikle kullanılmamalıdır
 

 AÇIKLAMA :

NFPA 70E ASTM D120, OSHA Direktefleri Doğrultusunda Türkiyede Test Merkezi kurarak Eldivenleri, İzole Halıları, İzole Baretleri ve Çubukları belirtilen test periyotları ile teste tabi  tutup Yüksek Gerilim ile tek tek test ediyor ve yeniden sertifikalandırıyoruz.

Özellikle Salisbury by HONEYWELL ile birlikte çalışan HANCO Test ve Doğrulama Merkezi ile Türkiyede dağıtığımız ürünleri yüksek gerilim testlerine tabi tutarak ürünleri hala kullanılıp kullanılamıyacağını doğruluyoruz.

   DETAYLI ELDİVEN SAYFALARI İÇİN TIKLAYINIZ...

Detaylı bilgi için lütfen bizi arayınız: 0312 346 69 94